Статьи

Práce v Praze pro Ukrajince

Práce v praze pro Ukrajince, výhody

Nestabilní ekonomická situace v zemi přinutí Ukrajinci hledat práci v Praze. Navzdory tomu, že mzdy migrujících pracovníků jsou mnohem nižší než místních pracovníků, a pracovní a životní podmínky často jsou horší, pro mnoho migrujících pracovníků je to možná jediná příležitost zabezpečit sebe a svou rodinu. Ale zda účel světí prostředky? Je třeba se snažit pochopit, co evropský trh práce může nabídnout Ukrajincům, a zjistit, jak jít žít a pracovat do České republiky.

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak emigrovat - získat práci v Praze přímo od zaměstnavatele. Ale bez služeb zprostředkovatele mohou si dovolit se obejít pouze znalostní pracovníci. Rating volných míst v tomto směru je v čele IT specialistů, marketologů, reklamních agentů, obchodních analytiků, kvalifikovaných stavitelů a inženýrů.

Pracovníci s nízkou kvalifikací (zástupci odvětví služeb) mohou také počítat s oficiálním zaměstnáním, ale v tomto případě bez pomoci zprostředkovatele se neobejít. A specifičnost práce a příjmy jsou významně odlišný od zástupců intelektuálních profesí.

IT-emigrace

Podle průzkumu pracovního portálu HeadHunter.ua, asi 70% ukrajinských IT-specialistů zvažuje emigraci a získání trvalého pobytu v zahraničí. Důvod - vysoké platy a nové příležitosti k profesnímu růstu. Posuďte sami, průměrný plat softwarového vývojáře v USA v roce 2014 přiblížil se k 100.000 dolarů ročně. V Ukrajině tato částka činí 30.000 - 40,000 dolarů ročně. Ale je tu námitka: zahraniční daňě jsou výrazně odlišný od ukrajinských. Například, příspěvky do rozpočtu v Evropě dosáhují 20 - 30% - v závislosti na zemi. Ale i za těchto podmínek vývojáři jsou v černých číslech.

Zkušenému IT specialistu najít si práci v Praze není nijak složité. Většina ukrajinských vývojářů pracuje pro zahraniční společnosti s zastupitelství v zemi. Největší hráči na trhu: Ciklum, EPAM, Luxsoft a Globallogic nemají žádné problémy s převodem nejcennějších zaměstnanců do hlavní kanceláři.

Najít práci v Praze je možné i samostatně, stačí se vyhledat nabídky práce na populárních pracovních portálech, jako například Monster.com. Ve většině zemí zaměstnavatel musí poskytnout ministerstvu práce dokumenty, v nichž se uvádí, že vaše pozice byla nabídnuta domácím uchazečům, ale oni jsou z nějakých důvodu ji odmítli k vašemu prospěchu.

Chcete-li zaujmout zahraničního zaměstnavatele, nestačí být jen dobrým klukem. Musíte mít rozsáhlé zkušenosti ve svém oboru, mluvit výborně anglicky a mít pozitivní reference z předchozích zaměstnání. Pokud nemáte reference, by se měli starat o to předem. Hlavní podmínkou emigrace je pracovní vízum, jehož základem je nabídka práce - doklad potvrzující, že tento odborník je očekávan v konkrétní organizaci.

Ve smlouvě mezi vámi a zaměstnavatelem musí být formulovány:
• Typ a náplň práce v Praze;
• Pracovní a životní podmínky;
• Rozměr mzdy a platební podmínky;
• Práva a povinnosti smluvních stran;
• Povinnosti zaměstnavatele na zajištění bydlení, pojištění a nezbytné sociální záruky.